Jak wynegocjować niższą cene za biuro dla małej firmy?

Wynajęcie biura dla małej firmy w Krakowie nie jest zadaniem trudnym. W licznych biurowcach znajdują się pomieszczenia o wielkości 15-50 metrów przeznaczone właśnie dla firm jednoosobowych, czy zatrudniających maksymalnie 4 osoby. Wynajmując takie biuro należy zdawać sobie sprawę z kosztów, ale można także w niektórych przypadkach nieco negocjować cenę najmu.

Cena wynajmowania biura dla małych firm waha się w zależności od jego standardu, klasy budynku, w jakim biuro się znajduje (najdroższa jest klasa A), a także wyposażenia samych pomieszczeń. Oprócz czynszu, jaki musimy zapłacić właścicielowi nieruchomości, do samodzielnego opłacenia pozostają media: energia, woda, gaz, ogrzewanie. Oczywiście samodzielnie wnosimy opłaty za telefon. Jeśli budynek jest chroniony, to oprócz czynszu właściciel może żądać też dopłaty za utrzymanie firmy ochroniarskiej, ale też za sprzątanie powierzchni wspólnych, czy korzystanie z parkingu. Ważne jest, by wszystkie te informacje wymienione były w umowie, także w przypadku, gdy właściciel nieruchomości oczekuje wpłaty kaucji. Tylko w ten sposób możemy być pewni, ile miesięcznie będzie kosztować nas wynajęcie biura i będziemy mogli uwzględnić tę kwotę w naszym budżecie.

Oczywiście, zawsze cena nieruchomości podana w ogłoszeniu jest ceną wyjściową. Ponieważ w wielu przypadkach małe firmy bardzo liczą się z wydatkami, warto wiedzieć, że są sytuacje, kiedy można negocjować. Warto postarać się o obniżenie ceny, gdy podpisujemy umowę na więcej, niż 5 lat. Standardowa długość umowy wynosi 2 lata, więc 5 lat to już dosyć długi okres czasu i warto przekonać właściciela nieruchomości, że stabilność jest równie ważna, co zyski z wynajmu biura. Zanim zdecydujemy się na dany lokal, dobrze jest się zorientować, czy lokalizacja cieszy się powodzeniem. Gdy prowadzimy firmę, która nie wymaga częstych kontaktów z klientami, nie mamy do niej daleko, chociaż sam biurowiec jest z dala od centrum, a w budynku sporo biur stoi pustych, możemy spróbować obniżyć cenę, licząc na to, że właściciel chce wynająć jak najwięcej pomieszczeń, nawet kosztem wysokości czynszu. Negocjujmy także wtedy, gdy widzimy drobne wady techniczne biura.