Co to jest hala pneumatyczna?

Hale magazynowe, produkcyjne, sportowe czy handlowe mogą przyjmować różne formy. Popularność hal magazynowych z betonu czy stali jest pewna, ale coraz częściej przedsiębiorcy wybierają hale pneumatyczne, czyli duże balony, które mogą być wykorzystywane na wiele sposobów.
Hala pneumatyczna jest pozbawiona ciężkiej i co za tym idzie kosztownej konstrukcji, a utrzymuje się dzięki temu, że w jej wnętrzu panuje nadciśnienie. Ciśnienie to, chociaż wyższe w środku, niż na zewnątrz, jest nieodczuwalne i nieszkodliwe dla człowieka. Pamiętać należy, że codziennie, pod wpływem warunków atmosferycznych, jesteśmy narażeni na znacznie wyższe wahania ciśnienia.

Koszt postawienia hali magazynowej (czy z innym przeznaczeniem), ale pneumatycznej jest znacznie niższy, niż wybudowanie klasycznej hali albo zwykłego zadaszenia. Bardzo często hale pneumatyczne stosowane są w sezonie jesienno-zimowym do stworzenia suchego i przyjemnego kortu tenisowego, ale halę taką można też wykorzystać do budowy pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, wykorzystywane są też jako pokrycie tymczasowych lodowisk.

Jak jest zbudowana hala balonowa? To cały system powłok wzmocnionych linami stalowymi, z której powstaje sieć. To one nadają kształt hali magazynowej pneumatycznej, ale jednocześnie też sprawiają, że cała hala odporna jest na obciążenie śniegiem, deszczem, czy na bardzo silne podmuchy wiatru. Jednocześnie powłoki te świetnie izolują termicznie, poprawiają akustykę we wnętrzu i zapobiegają skraplaniu się pary wodnej. Dzięki takim halom obiekty sportowe mogą być wykorzystywane nie tylko w sezonie wiosennym i letnim, ale cały rok, bez względu na pogodę. W przypadku przedsięwzięć biznesowych, zakup takiej hali może się zdecydowanie opłacać. Co ważne, halę można regularnie demontować, a każde składanie i rozkładanie jej trwa zwykle około 12 godzin. Jako obiekt tymczasowy hala pneumatyczna może być wzniesiona bez pozwolenia na budowę na okres 4 miesięcy. Trzeba jedynie w jednostce samorządowej zgłosić, że taka hala powstanie.